Eksport do Chin - to możliwe i opłacalne!

Eksport do Chin

 

Chiny od kilku lat są największą światową gospodarką. Chińska Republika Ludowa odznacza się drugim co do wielkości nominalnym PKB, a sytuacja ma być jeszcze lepsza ze względu na przewidywane pobudzenie wymiany handlowej (inwestycje w Chinach mają być ułatwione dzięki skróceniu listą sektorów niedostępnych do tej pory dla kapitału zagranicznego). Jak przewidują eksperci, w najbliższych latach Państwo Środka wyprzedzi Stany Zjednoczone.


Rynek chiński

 

Chiny są nie tylko głównym dostawcą Europy i Fabryką Świata, ale i wielkim rynkiem zbytu. Państwo Środka stanowi ważny rynek docelowy dla eksporterów z Polski, którzy chcą rozwijać swoją działalność w krajach azjatyckich. Rozwój handlu z Chinami sprawił, że wysyłka towarów do Chin jest jedną z bardziej pożądanych usług na rynku transportowym. Jedną z kluczowych kwestii dla przedsiębiorcy rozważającego ekspansję w Azji jest wybór środka transportu do Chin.

 

Nadawanie przesyłek do Chin

 

Istnieje wiele sposobów wysyłki towarów z Europy do Chin: transport lotniczy, transport kolejowy, transport morski. Pierwszy z nich jest najszybszy i najdroższy, drugi – wolniejszy i tańszy niż lotniczy, a w artykule skupimy na transporcie morskim, który jest najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem dla wysyłki ładunków z Polski do Chin.
 

Transport morski do Chin

 

Transport morski jest ważną częścią globalnego łańcucha dostaw i odgrywa kluczową rolę w łączeniu Europy i Chin. Wynika to z wielu czynników, do głównych
z nich możemy zaliczyć wzrost wymiany handlowej między dwoma regionami oraz rozwój nowych szlaków żeglugowych. W ostatnich latach znacznie wzrósł rozmiar usług związanych z transportem morskim między Polską a Chinami.

 

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że transport morski jest nie tylko tańszy, ale i szybszy od tras lądowych. Dzieje się tak, ponieważ na granicach nie ma opóźnień, a odprawa celna jest znacznie prostsza. Pod uwagę bierze się również względy środowiskowe. Transport towarów drogą morską generuje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla niż transport lotniczy czy drogowy. Wygląda więc na to, że jeśli chcesz sprawnie i tanio przewozić towary między Polską
a Chinami, transport morski jest dobrym rozwiązaniem.

 

Eksport do Chin drogą morską – czy tylko kontenery?
 

 

Najpopularniejszą metodą przewozu jest transport towarów kontenerowcem, który może przewieźć dużą ilość ładunku na raz. Alternatywą dla transportu kontenerowego jest wysyłka drobnicowa – to znakomite rozwiązanie dla firmy, która nie chce / nie potrzebuje wysyłać do swojego chińskiego kontrahenta całego kontenera towaru. 

 

Wśród przedsiębiorców, którzy planują eksport do Chin, często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że transport morski zarezerwowany jest dla firm, które wysyłają duże ilości towaru, czyli całe kontenery. Nie jest to prawda. Dzisiejsze możliwości pozwalają na wysyłkę drogą morską nawet niewielkiej przesyłki w postaci pojedynczej palety. Takie rozwiązanie sprawia, że wiele polskich firm może skorzystać ze wszystkim zalet, jakie niesie za sobą wysyłka towarów drogą morską do Chin.

 

Transport drobnicowy przeznaczony jest dla przesyłek, które ze względu na wagę i wymiary nie wypełnią całego kontenera. Dzięki temu mniejsi importerzy mają dostęp do szerokiej oferty transportu morskiego w korzystnej cenie. Transport paletowy drogą morską ułatwia dalszy transport towarów po otrzymaniu ich w porcie docelowym.

 

Mój towar dopłynął do portu, co dalej?

 

W porcie towar może odebrać firma spedycyjna wybrana przez Twojego chińskiego kontrahenta. Albo możesz zlecić dostawę do firmy odbiorcy nam – oferujemy pełną obsługę transportu morskiego, usługę od drzwi do drzwi:

 

 • odbiór przesyłki z Twojej firmy i dostawa do portu nadania,
 • odprawę celną eksportową,
 • konsolidację w kontenerach morskich,
 • fracht morski,
 • rozładunek towaru w porcie docelowym,
 • dostawę do odbiorcy.

 

Wieloletnie kontakty z chińskimi agentami i spedytorami gwarantują kompleksową obsługę transportu. Własna agencja celna pozwoli zapewnić pełną obsługę dokumentacyjną Twojego zlecenia.
 

Co warto eksportować do Chin?

 

W latach 2008–2020 udział Chin w polskim eksporcie towarów wzrósł z 0,7 proc. do 1,3 proc. Towary importowane postrzegane są jako wyroby wysokiej jakości. Do najpopularniejszych produktów eksportowanych do Państwa Środka zalicza się przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, urządzenia elektryczne i ich części, metale nieszlachetne i artykuły metalowe, oraz drewno i artykuły produkowane z drewna. Występuje również duże zapotrzebowanie na produkty rolne.

 

Ogromny chiński rynek daje wielkie szanse europejskim eksporterom. W Chinach rośnie w siłę klasa średnia, a to sprzyja producentom wyrobów konsumpcyjnych.

 

Na chłonnym chińskim rynku największym popytem cieszą się:

 

 • kosmetyki i kosmeceutyki, preparaty do pielęgnacji skóry;
 • profesjonalne przyrządy i aparatura: naukowa, kontrolna;
 • różne wyroby z tworzyw sztucznych;
 • urządzenia elektryczne, zwłaszcza wirówki i suszarki;
 • inne dobra konsumpcyjne.

Z Gdańska bezpośrednio do Szanghaju!

 

Dzięki uruchomieniu bezpośredniego połączenia z Gdańska do Szanghaju Twoja firma też ma szansę stać się częścią rynku o ogromnym potencjale. Trasa morska z polskiego portu do handlowej stolicy Chin to dogodne rozwiązanie dla polskich przedsiębiorców. Zapewnij sobie niskie koszty wysyłki dzięki stawce utrzymującej się na niskim poziomie 60 dolarów za metr sześcienny tonę.

Chcesz poznać szczegóły oferty? Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw eksportu i zamów transport już dziś! Chcesz wyliczyć koszt eksportu? Skorzystaj z naszego kalkulatora!!