Jak sprawnie przygotować import po Chińskim Nowym Roku 2022?

Jak wygląda sytuacja importowa z Chin w 2022 roku?

Mimo trwającej już od prawie dwóch lat pandemii zakaźnej choroby COVID-19, import z Państwa Środka cieszy się niesłabnącą popularnością, a przesyłki importowane z Chin wciąż masowo napływają do Europy. I choć po niedawnych zmianach celno-podatkowych (lipiec 2021) coraz rzadziej można usłyszeć od znajomych opowieści o super łupach z Aliexpress, to z pewnością import z Chin drogą morską nadal jest bardzo popularny, a co najważniejsze to, że się opłaca.
 

Chiński Nowy Rok 2022

Wkrótce rozpoczyna się najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim – Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny. Jest to święto ruchome, wyznaczane przez kalendarz księżycowo-słoneczny. Chiński Nowy Rok w 2022 roku rozpoczyna się 1 lutego i jego znakiem zodiaku będzie tygrys, symbol odwagi, przywództwa i pewności Siebie. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają jednak znacznie dłużej – oficjalnie kończy je dopiero nadejście Święta Latarni (15 lutego 2022r.). W każdym razie ustawowo wolne jest „jedynie” 7 dni – od 31 stycznia do 6 lutego. To właśnie w tych dniach można się spodziewać zamknięcia fabryk i sklepów, a w najlepszym wypadku skrócenia godzin ich pracy.
 

Import z Chin – zrozumienie łańcucha dostaw

Kluczowe znaczenie dla jak najlepszego przygotowania się do importu morskiego z Chin ma zrozumienie łańcucha dostaw. Należy wziąć pod uwagę, że między wydaniem towaru przez Twojego chińskiego dostawcę, a rozładowaniem towaru w magazynie Twojej firmy może minąć 40-50 dni. Dlaczego aż tyle? Przy optymistycznym scenariuszu, który zakłada, że Twój kontrahent przygotuje towar na czas i ani chiński, ani polski urząd celny nie zakwalifikuje Twojej przesyłki do rewizji/inspekcji celnej na poszczególne etapy składają się:

  • Odbiór towaru, transport do portu nadania + odprawa celna eksportowa. Ze względu na odległość fabryki od portu morskiego może to być 1 dzień, a mogą być 2 lub 3 dni, ważna jest też godzina wydania towaru – im wcześniej rano, tym lepiej.
  • Odprawa celna – na czas jej trwania mają wpływ miedzy innymi międzynarodowe warunki handlu (Incoterms), czy specyfikacja i rodzaj ładunku. Te czynniki decydują o tym, czy dostawca sam odprawi towar, czy konieczne jest dowiezienie przesyłki do zewnętrznej agencji celnej.
  • Oczekiwanie na załadunek kontenera z przesyłkami drobnicowymi w porcie (oraz faktyczny załadunek towaru, ok. 2-6 dni). Ważne, by kontener drobnicowy dotarł przed tzw. cut off’em (wyznaczona przez armatora data i godzina ostatniego zgłoszenia kontenera w porcie).
  • Transport morski – trwa około miesiąca, ale jego faktyczny czas uzależniony jest od szeregu czynników zewnętrznych: wybór portu początkowego, port docelowy, trasa (np. nieoczekiwane omijanie niektórych portów), warunki atmosferyczne, kongestie w portach (oczekiwanie na wejście do portu spowodowane dużą ilością statków), nieprzewidziane okoliczności (jak np. niedawna blokada Kanału Sueskiego czy powodzie lub pożary w portach przeładunkowych) itd.
  • Po dopłynięciu statku do polskiego portu na rozładunek towaru oraz odprawę celną należy również liczyć kilka dni.
  • Aby towar dotarł finalnie do importera, konieczna jest odprawa celna importowa (na czas jej trwania również mają wpływ czynniki analogiczne do odprawy eksportowej) oraz transport i rozładunekw Twoim magazynie.
     

Jak się przygotować na Chiński Nowy Rok 2022?

Jak już wspomniano powyżej, aby przygotować się na Chiński Nowy Rok, należy wziąć pod uwagę cały łańcuch dostaw i odpowiednio wcześnie ustalić z dostawcą warunki dostawy (reguły handlu Incoterms), konkretne daty produkcji i wydania towaru, wynegocjować jak najlepsze stawki. Należy również wziąć pod uwagę czas transportu. Kiedy więc zamawiać? Np. aby mieć pewność, że produkty, które sprzedajesz latem, dotrą na czas na Twoje półki sklepowe przed sezonem, należy je zamówić w styczniu/ lutym oraz wyeksportować w lutym, po Chińskim Nowym Roku. Aby na czas otrzymać np. akcesoria na Halloween, należy je zamówić w czerwcu/ lipcu i wysłać z Chin w lipcu.

Aby sprawnie przygotowywać import po Chińskim Nowym Roku należy zapoznać się ze świętami chińskimi i to pod nie planować zamówienia. Choć Chińczycy znani są na świecie z wyjątkowej pracowitości, nawet po nich nie należy się spodziewać pracy podczas świąt (co wynika m.in. z powrotami pracowników do domów rodzinnych, często kilka dni spędzają po prostu w podróży praca-dom, dom-praca).

W imporcie z Chin niezwykle ważne jest planowanie działań ze sporym wyprzedzeniem. Weź pod uwagę, że poza Chińskim Nowym Rokiem są jeszcze inne kilkudniowe święta takie jak Święto Zmarłych (kwiecień 2022r.), Święto Pracy (przełom kwietnia i maja), Święto Smoczych Łodzi (czerwiec 2022r.), Święto Środka Jesieni (wrzesień 2022r.) oraz Chińskie Święto Narodowe (październik 2022r.).