Chcesz importować z Chin? Przeczytaj, jak zacząć!

       Fabryka świata, niewątpliwie wciąż znajduje się w Chinach. Wyroby wytwarzane na Dalekim Wschodzie nie odbiegają jakością od tych produkowanych
w Europie, a cena chińskich produktów zwykle jest zdecydowanie atrakcyjniejsza od stawek proponowanych na Starym Kontynencie. W związku z powyższym, handel międzynarodowy pomiędzy polskimi importerami, a chińskimi producentami wciąż „kwitnie”.
 

Jak sprowadzić towar z Chin? 
 

       Znalezienie producenta w Chinach nie jest mocno skomplikowane, a początkującym importerom doradzamy znalezienie kontrahenta w internecie. Warto prześwietlić najpopularniejsze serwisy zakupowe w Chinach, takie jak Alibaba, DHgate lub AliExpress. Na tych portalach aukcyjnych można kupić zarówno drobnostki, elektronikę, sprzęt rtv/agd, a nawet… maszyny budowlane. Zdecydowanym plusem tych portali jest to, że w ogłoszeniach sprzedażowych umieszczane są najważniejsze informacje dla importera, takie jak cena czy bezpośrednie dane kontaktowe producenta.
 

Import z Chin krok po kroku. Kiedy mamy już producenta.

 

       Kiedy znaleźliśmy już towar, który nas interesuje, warto bezpośrednio skontaktować się z chińskim producentem i wynegocjować warunki dostawy, terminy oraz cenę. Chińczycy bezproblemowo posługują się językiem angielskim, a do komunikacji używają maili lub aplikacji WhatsApp/WeChat. Kiedy pierwsze „lody” zostaną przełamane, warto dodatkowo sprawdzić chińską firmę pod kątem wiarygodności. Z pomocą przychodzą specjalistyczne firmy weryfikujące chińskich kontrahentów, np. Verico Experts.  Po zweryfikowaniu producenta, należy poszukać odpowiedniej firmy spedycyjnej, która zorganizuje kompleksowy transport
z Chin. Jest to możliwe, a nawet wskazane! Właściwa firma spedycyjna może zorganizować transport zamówionego towaru spod chińskiej fabryki, aż pod wskazany adres w Polsce! W XXI wieku importer musi tylko znaleźć producenta, ustalić warunki dostawy oraz cenę, a resztą zajmuje się już spedytor. Naprawdę! Warto znaleźć firmę, która oprócz samego transportu, zorganizuje odprawę celną (obowiązkowa przy imporcie z Chin) oraz magazynowanie czy konfekcjonowanie towaru. Ponadto, w sieci dostępne są bezpłatne kalkulatory (jak ten TUTAJ), który w kilkanaście sekund obliczy, ile będzie kosztował transport morski z Chin do Polski.

 

Obsługa importu z Chin od A do Z – co sprowadzać?


       To pytanie jest niewątpliwie jednym z ważniejszych czynników przed rozpoczęciem naszej przygody importowej. W dalszej części podpowiadamy jakie ładunki królują aktualnie na trasie Chiny – Polska. Z Shanghaju importowane do Polski są głównie panele fotowoltaiczne, akcesoria samochodowe, łożyska kulkowe, magnesy, a nawet komponenty suplementów diety. Akcesoria meblowe, wyświetlacze LED, czy akcesoria do gaśnic trafiają do naszego kraju z Ningbo
i okolic. Jakie towary importować można z Shenzen? Lampy i akcesoria LED, tkaniny oraz osprzęt rowerowy. Importerzy, którzy poszukują części do krzeseł biurowych lub maszyn i akcesoriów do obróbki w technologii CNC, powinni poszukać fabryk w Qingdao.W Hong Kongu natomiast, warto rozejrzeć się za wyrobami metalurgicznymi (śruby, wkręty etc.) czy narzędziami. Często importerzy pytają, czy jest jakaś minimalna ilość, którą trzeba zamówić. Odpowiedź jest prosta: NIE. Transport drobnicy morskiej organizowany jest nawet przy jednej / kilku paczkach aż po niemal cały kontener. 

      Podsumowując, rozpoczęcie importu z Chin wcale nie jest takie trudne. Wystarczy poszukać w sieci producenta, ustalić warunki dostawy oraz cenę. Można również zweryfikować chińskiego kontrahenta, a następnie wybrać pewną i sprawdzoną firmę, która zajmie się kompleksowo dostawą towaru pod wskazany adres oraz dokona w naszym imieniu wszelkich formalności celnych.