Transport morski z Chin 2022 – rzeczywistość lipiec 2022

Aktualna sytuacja w imporcie morskim z Chin


Na początku roku import morski z Chin był utrudniony ze względu na rosnące koszty transportu i niestabilność łańcuchów dostaw. Ceny frachtu morskiego z Chin do Europy znacznie wzrosły, a to spowodowało gwałtowny wzrost ceny produktów eksportowanych przez Chiny do Europy. Problemy te spowodowały, że wiele polskich firm musiało zmniejszyć lub całkowicie wstrzymać swoje importowe operacje morskie z Państwa Środka. Jak w takim razie wygląda sytuacja w II połowie 2022 roku? 
 

Import z Chin – od czego zależy cena transportu?


Importowanie towarów z Chin drogą morską niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Główną zaletą transportu morskiego jest konkurencyjność cenowa: przeliczając ilość sprowadzonego towaru do odległości, jaką ładunek przemierzył.  Fracht morski pozwala na transportowanie dużych i ciężkich partii materiału na ogromne odległości. I choć we frachcie morskim dominuje transport kontenerowy, to właśnie przewozy drobnicowe (LCL) są najpopularniejsze: nie wymuszają na importerze konieczności zamówienia całego kontenera towaru naraz. W dodatku koszt magazynowania kontenera w porcie jest niższy: dzieli się opłaty z innymi firmami, których towary przypłynęły w „naszym” kontenerze.

W transporcie jednym z głównych czynników wpływających na cenę przewozu jest czas transportu: im szybciej potrzebujemy sprowadzić towar z Państwa Środka do Polski, tym cena będzie wyższa. Biorąc pod uwagę transport z Chin: lotniczy, kolejowy, morski, a nawet drogowy – cena frachtu morskiego zwykle będzie najniższa w tym zestawieniu.

 

 

Transport morski z Chin w 2022 roku – prognozy


W zeszłym roku na niektórych kierunkach czasem ciężko było znaleźć wolne miejsce, zwłaszcza „na już”. Po trudnych latach 2020 i 2021 przychodzi czas oddechu.  Pod koniec 2021 roku eksperci prognozowali, że 2022 rok w transporcie morskim
z Chin przyniesie przełom:

  • że stawki za fracht morski z Chin spadną, a ceny się ustabilizują. Co prawda nie wrócą ceny sprzed czasów pandemii COVID-19, ale sytuacja cenowa będzie łatwiejsza do przewidzenia;
  • że zwiększy się liczba dostępnych statków poprzez powiększenie światowej floty (za sprawą zamówień większej liczby kontenerowców
    i zakupów poczynionych m.in. przez nowych graczy: Tajlandię i Tajwan);
  • że łatwiej będzie o miejsce na statku – jako wypadkowa powyższych czynników, obniżenia cen frachtu i powiększenia floty;
  • że skończy się pandemia, a wraz z nią problemy kadrowe.

Czy przewidywania ekspertów sprawdziły się?

 

Transport morski z Chin 2022 – rzeczywistość
 

Import z Chin w I połowie roku
 

Czy specjaliści od frachtu morskiego mieli rację? I tak, i nie. Jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku. 2022 rok wytoczył transportowi morskiemu najcięższe działa: z jednej strony ogromne wzrosty cen paliwa, z drugiej – jeszcze większe problemy wiążące się z pandemią COVID-19. Choć przewidywano wygasanie obostrzeń pandemicznych, sytuacja zmieniła się o 180 stopni: otwarte już porty zostały na nowo zamknięte. Nie wpłynęło to dobrze ani na zatłoczenie w portach, ani na sytuację w kadrach: mniej rąk do pracy.

 

Fracht morski z Chin w II połowie 2022


W II połowie roku sytuacja znowu uległa zmianie: obserwujemy większą liczbę statków i zwiększenie dostępności kontenerów na rynku. Co szczególnie istotne dla polskich przedsiębiorców zmagających się z galopującą inflacją i wciąż rosnącymi cenami surowców, energii i paliw: nastąpiły dalsze spadki stawek za fracht morski z Chin. Transport morski z Chin jest teraz tańszy… niż przed rokiem! Dopytaj o szczegóły naszych specjalistów od importu z Azji Wschodniej.

 

Sprawdzona spedycja w imporcie z Chin


Przy wyborze firmy spedycyjnej, której zamierzamy zlecić transportu drobnicy morskiej z Chin, warto wziąć pod uwagę nie tylko reputację i wieloletnią dostępność na rynku, ale przede wszystkim doświadczenie w organizacji importów z Azji. Wybierając Morską Agencją w Gdyni masz pewność, że nasze wieloletnie doświadczenie w imporcie z Azji Wschodniej idzie w parze z rozbudowaną siecią agentów w Chinach. Właściwa organizacja transportu po stronie chińskiej jest kluczem do sukcesu przedsięwzięcia. Zadzwoń do handlowca i omów szczegóły zlecenia!

 

Transport morski z Chin – później będzie drożej!


Nie czekaj z transportem! Pamiętaj, że jesienią odbywają się najważniejsze chińskie święta. Przed nimi dostępność miejsc na statkach drastycznie spadnie, podobnie jak wydajność fabryk, które w połowie września (Święto Środka Jesieni)
i na początku października (święto narodowe) będą zamknięte.

Ponadto należy brać pod uwagę fakt, że większość chińskich przedsiębiorstw produkuje towary na zamówienie i nie ma możliwości ich składowania. Dlatego też muszą one być dostarczane bezpośrednio do odbiorców. Liczba towarów przed długimi świętami” zwiększa się, wszystkim europejskim importerom zależy, by zdążyć zamówić towar przed jesiennymi przestojami. W takim przypadku ceny transportu morskiego mogą sięgnąć nawet dwukrotnie wyższych poziomów. Nie czekaj na nowe podwyżki cen i zleć nam transport morski już dziś!