Chiński Nowy Rok coraz bliżej!

Chiński Nowy Rok, a transport morski. Kiedy zamówić towar?

 

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym i jednym z najchętniej obchodzonych świąt w Chinach i innych częściach Azji. To czas świętowania, dziękczynienia za miniony rok i oczekiwania na kolejny, nadchodzący. W Chinach okres ten jest również nazywany Świętem Wiosny. Nowy Rok w Chinach ma ogromny wpływ nie tylko na transport towaru z Państwa Środka, ale w ogóle na jego produkcję. Nie bez powodu Chiny nazywa się fabryką świata. Co należy wiedzieć o chińskim Nowym Roku 2023 i związanymi z nim utrudnieniami? Kiedy zamawiać towary, aby uniknąć opóźnień? Przeczytaj artykuł.

 

Obchody Nowego Roku w Chinach: kiedy jest chiński Nowy Rok?

 

Chiński Nowy Rok obchodzony jest zgodnie z kalendarzem księżycowym, jest zatem świętem ruchomym. Każdego roku przypada na inny czas, ale w okresie między 21 stycznia, a 20 lutego. Tradycyjnie początkiem obchodów Chińskiego Nowego Roku jest Festiwal Laba, w trakcie którego w buddyjskich świątyniach odbywają się uroczyste modły i spożywany jest posiłek zwany właśnie laba – danie składające się z ryżu i owoców. Obchody noworoczne zamyka natomiast Festiwal Latarni.

Obchody święta trwają 15-16 dni (w zależności od tego, czy zaliczymy do nich również wigilię Nowego Roku). Celebrowanie chińskiego Nowego Roku 2022 zakończyło się 15 lutego 2022 Świętem Latarni.

 

Chiński Nowy Rok 2023

 

W 2023 roku Święto Wiosny przypada na koniec pierwszego miesiąca roku – chiński Nowy Rok rozpocznie się 21(wigilia Święta Wiosny) lub 22 stycznia 2023. Dni ustawowo wolne od pracy to pierwszy tydzień Nowego Chińskiego Roku. Pomimo wprowadzenia w Chinach kalendarza gregoriańskiego, Nowy Rok w Chinach jest nadal najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Ostateczna forma tego święta została ukształtowana ze zlepienia kilku świąt. Z czasem zwyczaj świętowania Święta Wiosny przejęły mniejszości narodowe żyjące w Chinach, a także sąsiadujące z nimi kraje: Tajwan, Mongolia, Wietnam oraz Korea Południowa.

 

Nowy Chiński Rok 2023 – przyczyny utrudnień w imporcie

 

Większość pracowników fabryk w Chinach to migranci wewnętrzni. Pochodzą z odległych terenów wiejskich, a Święto Wiosny jest jedyną okazją w roku, aby zobaczyć się ze swoją rodziną, często mieszkającą nawet kilka tysięcy kilometrów dalej. Podróż dla niektórych trwa nawet kilka dni w jedną stronę! W celu ułatwienia podróży do rodzinnych stron firmy i fabryki są zamykane nawet już na 10 dni przed Nowym Rokiem w Chinach, a zaczynają swą pracę nawet dwa tygodnie po zakończeniu hucznych obchodów.

 

Teoretycznie więc Święto Wiosny trwa tydzień, ale w praktyce jest powodem około miesięcznego przestoju w pracy. Chiński Nowy Rok 2023 wypada 21-27 stycznia 2023 (główne obchody) i będzie rokiem Wodnego Królika.

 

Co warto zamówić z Chin?

 

To jest idealny czas, aby rozważyć sprowadzenie najnowszych produktów i modnych gadżetów. Ceny mogą być bardzo atrakcyjne, a wybór ogromny. Warto przejrzeć oferty chińskich sklepów internetowych, szczególnie tych cieszących się dobrą opinią wśród klientów. Można również skontaktować się z lokalnym dostawcą i poprosić go o pomoc w znalezieniu odpowiednich produktów do sprzedaży. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że towary są bezpieczne dla konsumenta oraz że spełniają wymogi prawne.

Z Chin warto sprowadzić różnego rodzaju elektronikę, sprzęt komputerowy, zabawki i przedmioty gospodarstwa domowego. Odzież, akcesoria modowe i dodatki do ubrań także mogą być interesującymi opcjami dla osób szukających produktów do sprzedaży. Towary pochodzenia chińskiego można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach i sprzedać z rozsądną marżą.

 

Wpływ Chińskiego Nowego Roku na produkcję w Chinach i transport z Chin

 

Ze względu na prawie miesięczną przerwę w pracy fabryk i innych firm, ostatnie tygodnie przed Chińskim Nowym Rokiem są okresem bardzo napiętym. Importerzy zwykle składają większe zamówienia, by nie mieć braków w towarze w czasie przerwy, a firmy spieszą się jak mogą, aby przed przerwą świąteczną ten towar wysłać. Ze względu na wielką presję fabryki i firmy w Państwie Środka starają się wysłać jak najwięcej zamówień – często kosztem jakości i brakach w specyfikacji technicznej.

Przed Chińskim Nowym Rokiem każdy chce załadować swój towar na statek, dlatego też terminale są mocno przeciążone, a ceny frachtu z reguły mocno idą w górę. Zamawiający powinien liczyć się z opóźnieniami w dostawie, szczególnie jeśli towar nie był wystarczająco wcześnie zamówiony. Niektóre ładunki w ogóle nie zdążą być wysłane z portu przed przerwą świąteczną i zostaną nadane dopiero po Nowym Roku... Dla firm i fabryk w Chinach pierwszeństwo w produkcji oraz wysyłce będą mieli stali klienci oraz duże zamówienia.

 

W celu zabezpieczenia się przed niedoręczeniem towaru na czas, zaleca się, aby zamówienia składać do końca grudnia (wiadomo, im wcześniej, tym lepiej), tak, aby chiński kontrahent miał czas na produkcję, transport i wysyłkę towaru przed obchodami Chińskiego Nowego Roku.

 

Nie zaleca się natomiast składania zamówień przed samym Nowym Rokiem, nawet jeśli sprzedawca zapewnia o wysyłce przed przerwą świąteczną. Nie zawsze takie obietnice mogą odzwierciedlać stan rzeczywisty, w rezultacie więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że towar zostanie dostarczony mocno spóźniony (wysyłka po przerwie świątecznej, więc w okolicy końca lutego czy nawet początku marca), a nawet jeśli do nas dotrze, może nie być zgodny z wymogami jakościowymi.

 

Co zamówić z Chin już teraz? Czyli o produktach wiosennych towarów

 

Chiny to świetny kraj do importu towarów. Od elektroniki i sprzętu AGD, przez meble, po odzież i zabawki… chińscy producenci oferują szeroką gamę wysokiej jakości produktów. Ich kunszt w połączeniu z niskimi kosztami produkcji sprawia, że są idealnymi partnerami dla firm chcących poszerzyć asortyment lub obniżyć koszty.

 

Oprócz tradycyjnych dóbr konsumpcyjnych, takich jak odzież, obuwie i artykuły gospodarstwa domowego, Chiny wytwarzają również innowacyjne produkty, takie jak drony, drukarki 3D, robotykę i rozwiązania inteligentnego domu. Ci, którzy szukają bardziej specjalistycznych przedmiotów, których nie można znaleźć gdzie indziej, mogą znaleźć to, czego potrzebują, na tym ogromnym rynku.

 

Dla tych, którzy interesują się modnymi dodatkami, takimi jak biżuteria czy designerskie torby, Chiny oferują mnóstwo opcji w konkurencyjnych cenach. To samo dotyczy jedzenia: można tu znaleźć wszystko, od liści herbaty po autentyczne przyprawy i sosy, w dodatku w bardzo rozsądnych cenach w porównaniu z innymi krajami. Chiny mają coś dla każdego, kto chce rozszerzyć zakres swojej działalności lub odkryć nowe możliwości w dziedzinie importu!

 

Jak zaplanować import z Chin w 2023 roku?

 

Wraz ze wzrostem światowej gospodarki rośnie również znaczenie importu towarów z Chin. By wykorzystać ten trend, ważne jest, by wiedzieć, kiedy zamawiać towary z Chin, aby zmaksymalizować zyski i zminimalizować wszelkie opóźnienia lub nieoczekiwane koszty.

 

Zamawiając towary z Chin na rok 2023, najlepiej jest składać zamówienia jeszcze zimą i wczesną wiosną – by zdążyć na wiosnę i lato. Wczesna wiosna jest ogólnie uważana za idealny czas na import towarów, ponieważ czas wysyłki jest zwykle trochę krótszy, a ze względu na sezonowy popyt można liczyć na korzystniejsze rabaty. Ponadto wielu chińskich dostawców oferuje w tym okresie niższe ceny ze względu na przygotowanie do najbardziej pracowitych miesięcy – od kwietnia do czerwca. W tych miesiącach spodziewaj się wyższych opłat za wysyłkę ze względu na zwiększony popyt wśród innych kupujących na całym świecie.

 

Z drugiej strony późne lato to również dobry czas na import towarów z Chin, ponieważ o tej porze roku przesyłki są zwykle mniejsze, co może pomóc ograniczyć konkurencję między kupującymi i zapewnić większą siłę przetargową z dostawcami. Co więcej, jeśli jesteś w stanie zaplanować z wystarczającym wyprzedzeniem, możesz skorzystać z obniżonych cen oferowanych przez sprzedawców, którzy muszą pozbyć się zapasów, zanim przestawią się na produkty jesienne.

 

Jednak bez względu na porę roku ważne jest, aby składać zamówienia u niezawodnego i godnego zaufania dostawcy. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z jakością lub czasem dostawy.

 

Dodatkowo, zamawiając z Chin w miesiącach wiosennych i letnich, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę ich sezonowe święta. Wpłynie to na dostępność pracowników i może spowodować opóźnienia w realizacji zamówień lub terminach wysyłki.

Co to są INCOTERMS 2020?

 

Incoterms, skrót od International Commercial Terms, to w tłumaczeniu Międzynarodowe Reguły Handlu. Publikowane są przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC) i określają zasady kupna i sprzedaży stosowane w powszechnie na całym świecie. Incoterms odnoszą się do Konwencji ONZ, która określa zasady międzynarodowego prawa handlowego i jest w mocy od 1936 roku. Od tego czasu kilkukrotnie była aktualizowana. Incoterms 2020 zastąpiły wcześniejszą wersję: Incoterms 2010.

 

Incoterms 2020 standaryzują relację pomiędzy kontrahentami, a także określają kiedy następuje przekazanie praw własności za towar. Międzynarodowe Reguły Handlu ustępują normom prawa rządzącego umową spisywaną pomiędzy stronami transakcji.

 

 

Rodzaje Incoterms 2020

 

Międzynarodowe Reguły Handlu są podzielone na 4 kategorie. Aby sprawnie i bezproblemowo przeprowadzać transakcje z kontrahentami z Chin, należy się z nimi zapoznać i mieć o nich chociaż minimalne pojęcie.

 

Główne cztery grupy są oznaczone literami alfabetu i są to kolejno: C, D, E i F.

W grupie C ryzyko przenosi się na nabywcę w chwili nadania towaru przez sprzedawcę. Do tej grupy zaliczamy reguły:

 

 1. CFR – Cost and Freight – Koszt i fracht;
 2. CPT – Carriage Paid to –  Przewoźne opłacone do;
 3. CIF – Cost, Insurance and Freight – Koszt, ubezpieczenie i fracht;
 4. CIP – Carriage and Insurance Paid to (przewóz i ubezpieczenie opłacone do).

 

W grupie D sprzedawca jest zobowiązany do dostarczenia towaru w określone miejsce.

 1. DDP – Delivered Duty Paid – dostarczone, cło opłacone;
 2. DPU – Delivered at Place Unloaded – dostarczone do miejsca, wyładowane;
 3. DAP – Delivered at Place – dostarczone do miejsca.

 

W grupie E sprzedawca pozostawia towar do własnej dyspozycji kupującego po umieszczeniu go w określonym przez umowę miejscu:

 1. EXW – Ex Works: z zakładu – w przeciwieństwie do innych reguł, reguła EXW jest wyjątkowa. Obarcza ona sprzedającego najmniejszą odpowiedzialnością, ma tylko dostarczyć towar na miejsce. Wszelkie opłaty, cła, kwestie importowe etc. są po stronie kupującego.

 

W grupie F sprzedający ponosi koszty i odpowiedzialność za towar tylko do momentu wręczenia towaru przewoźnikowi.

 1. FCA – Free Carrier- dostarczone do przewoźnika
 2. FAS – Free Alongside Ship – dostarczone wzdłuż burty statku
 3. FOB – Free on Board- dostarczone na statek

 

Najpopularniejszą regułą przy transporcie towarów z Chin jest FOB – dostarczone na statek. Najprościej mówiąc, reguła ta polega na tym, że sprzedający ponosi odpowiedzialność i koszty za towar tylko do momentu dostarczenia go przewoźnikowi, w przypadku transportu morskiego jest to oczywiście statek. Dalsze koszta i odpowiedzialność spoczywają na kupującym.